Bize Ulaşın :

+90 (216) 495 29 65

Haberler

Türkiye Lojistik Master Planı (TLMP) Çalıştayı Ankara’da Yapıldı

Ülkemizin 2023 yılı hedeflerini ve 2035 – 2050 hedef yılları vizyonunu kapsayacak ve ulaştırma – lojistik projeleri için temel ilke ve politikaları belirleyecek olan Türkiye Lojistik Master Planı (TLMP) projesi hazırlama çalışmaları UDHB Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü idaresinde başlamıştır.
Projenin amacı; Türkiye’nin bölgesinde lojistik üssü olabilmesi, ekonomisinde lojistik faaliyetlerin payının arttırılması içinlojistik sektörünün ihtiyaçlarının belirlenerek ekonomik, sosyal ve teknolojik olarak hizmetlerin Türkiye genelinde sunulmasına imkan verecek ve ulaştırma türleri bütünleşik olacak şekilde, yeni kurulacak lojistik köy/ merkez/üslerin yer seçim kriterlerinin belirlenmesi, mevcut olanların yeniden değerlendirilmesi ve diğer lojistik faaliyetlerin iyileştirilmesini sağlamaktır.
Yedi aşamada tamamlanması planlanan Türkiye Lojistik Master Planı projesinin hazırlanma sürecinde üç çalıştay düzenlenmesi planlanmaktadır. 25 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da yapılan ilk çalıştayda mevcut durum değerlendirilmesi, saha çalışmaları, veri toplama ve öngörülerin ortaya konulması konularında ilgili Bakanlıkların ve kurum/kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyen ve lojistik alanında uzmanlaşmış sektör yöneticilerinin görüş ve önerileri alınmıştır.
Türkiye Lojistik Master Planı (TLMP) çalışmalarına DTD’yi temsilen Genel Müdür Yaşar Rota ve Genel Müdür Yardımcısı Nükhet Işıkoğlu katılım sağlamıştır.

DUYURU

İlgililerin dikkatine; 19 Haziran 2019 Çarşamba

Firmamız Greenbrier(Rayvag) olarak ülkemiz demiryolu taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı Payas/İskenderun, Malatya, Kayseri ve Divriği/Sivas'ta Mobil servis hizmeti vermeye başlamışlardır. Hizmetlerimiz üç şekilde verilmektedir.
1-Vagon sahibi firma vagonu hakkında bilgi verir. Yapılacak tamirin şeklini de belirlemiş ise; Firmamızdan fiyat ister ve karşılıklı mutabakatla arıza giderilerek fatura edilir.
2-Vagon sahibi firma vagonları ile ilgili bilgileri verir, firmamız yıllık olarak vagonların bütün ihtiyaçlarını karşılayarak hizmet verir. Karşılıklı şartları belirleyerek fiyatlama mutabakatı ile aylık fatura edilerek ödeme talep edilir.
3-Mobil ekiplerimizin konuşlandığı istasyonlardan geçen müşteriye ait vagonların tamamı her geçişinde arıza, sarf ve durum tespiti amaçlı kontrol edilir, bir gün sonra müşteriye rapor edilir. Bu hizmet için vagon başı cüzi bir bedel aylık olarak talep edilir. Şayet arıza tespit edilirse anında müşterinin ECM ve yetkilisine haber verilir. Arıza hakkında detaylı bilgi verilir, tamirin yapılma şekli belirlendikten sonra müşteriye daha önce belirtilen yedek parça ve işçilik ücreti üzerinden tamir gerçekleştirilir.
Bilgilerinize sunarız.

Üyelerimiz

E-Posta Listemize Kayıt Olun

Aşağıdaki formu kullanarak e-posta adresinizi sistemimize kayıt edin, gelişmelerden haberdar olun.

Süreli Yayınlarımız

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

İndir

Çevirimiçi Broşürümüzü İndirmek İçin TIKLAYIN!

Raporumuzu İndirmek İçin TIKLAYIN!

Bilanço ve Gelir Tablosunu İndirmek İçin TIKLAYIN!