Bize Ulaşın :

+90 (216) 495 29 65

Haberler

DEMİR İPEK YOLU İLK YOLCULARINI TAŞIDI

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi kapsamında trenle Kars’tan Gürcistan’a giden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası hatta ilk seferin Eylül ayında başlayacağını açıkladı.
Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı demiryoluyla birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ilk yolcularını taşıdı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDH Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan devlet yetkilileri, AYGM Genel Müdürü Erol Çıtak, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve diğer ilgililer, büyük kısmı tamamlanan BTK demiryolunu kullanarak Kars'tan Gürcistan'a seyahat edip, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını 19.07.2017 tarihinde gerçekleştirdi.
BTK Projesi hakkında bilgi veren Bakan Arslan, bugün Kars’ta tarih yazıldığını ve buna tanıklık etmekten büyük mutluluk duyduklarını vurgulayarak,” Sizler bu tarihe tanıklık ediyorsunuz. İçinde bulunduğumuz an itibariyle bunu fark edemeyebiliriz ama bu projenin oluşturacağı dostluklar, kültürel birlikteliğe yapacağı katkılar, Avrupa'ya ve Çin’e kadar coğrafya üzerindeki ticaretten kendi üzerine düşen payı almasıyla buraların kaderi gerçekten değişecektir. İşte onların da başlangıcı bu projeydi. Çok şükür bu proje bitme aşamasına geldi ve bugün de trene bineceğiz. İnşallah çok kısa sürede biz bu projeyi bitirerek, Londra'dan, Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getireceğiz ve bu güzergah üzerindeki dost ülkelerle bu dostluklarımızı arttırmış olacağız" dedi.
BTK Hattındaki Yük Miktarını 6.5 Milyon Tondan 22 Milyona Çıkarmayı Hedefliyoruz
Demiryolu hattının planlanandan 2.5 kat daha fazla yük taşıması için çalışmaları yürüttüklerini belirten Arslan şunları kaydetti: "Başlangıçta bu projede öngördüğümüz 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton yük. Bu yük miktarının yaklaşık 2.5 katına çıkmasını hedefliyoruz. Hedefimiz yıllık periyotta 20-22 milyon ton yüktür."
Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Türkiye ve Azerbaycan'ın tek millet iki devlet olduğunu belirterek, projenin her iki ülkeye hayırlar getirmesini diledi.
Ayrıca, BTK hattında ve sınır tünelinde incelemelerde bulunan Bakan Arslan ve beraberindeki heyet, Gürcistan'ın Akhalkalaki (Ahılkelek) bölgesinde kurulan BTK istasyonuna geçti ve burada incelemelerde bulunduktan sonra trenle Tiflis'e gitti.
Lojistik Depolama Sahasının Temeli Atıldı
UDH Bakanı Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze, Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev ile Lojistik Depolama Sahası için hazırlanan protokolün imzasını attı.
Bakan Arslan imza töreninde şunları söyledi:” Geçtiğimiz ay temelini attığımız Kars Lojistik Merkezi bir vagondu, bu ise ikinci vagon oldu. Bölge için bu projenin önemi yüksektir." Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev ise tarihi İpek Yolunun bu proje ile yeniden canlanacağına işaret ederek,” Türkiye'de ilerleyen orta koridorun gelişmesine önem veriyoruz.” diye belirtti.

Kaynak: http://www.tcddtasimacilik.gov.tr

DUYURU

İlgililerin dikkatine; 19 Haziran 2019 Çarşamba

Firmamız Greenbrier(Rayvag) olarak ülkemiz demiryolu taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı Payas/İskenderun, Malatya, Kayseri ve Divriği/Sivas'ta Mobil servis hizmeti vermeye başlamışlardır. Hizmetlerimiz üç şekilde verilmektedir.
1-Vagon sahibi firma vagonu hakkında bilgi verir. Yapılacak tamirin şeklini de belirlemiş ise; Firmamızdan fiyat ister ve karşılıklı mutabakatla arıza giderilerek fatura edilir.
2-Vagon sahibi firma vagonları ile ilgili bilgileri verir, firmamız yıllık olarak vagonların bütün ihtiyaçlarını karşılayarak hizmet verir. Karşılıklı şartları belirleyerek fiyatlama mutabakatı ile aylık fatura edilerek ödeme talep edilir.
3-Mobil ekiplerimizin konuşlandığı istasyonlardan geçen müşteriye ait vagonların tamamı her geçişinde arıza, sarf ve durum tespiti amaçlı kontrol edilir, bir gün sonra müşteriye rapor edilir. Bu hizmet için vagon başı cüzi bir bedel aylık olarak talep edilir. Şayet arıza tespit edilirse anında müşterinin ECM ve yetkilisine haber verilir. Arıza hakkında detaylı bilgi verilir, tamirin yapılma şekli belirlendikten sonra müşteriye daha önce belirtilen yedek parça ve işçilik ücreti üzerinden tamir gerçekleştirilir.
Bilgilerinize sunarız.

Üyelerimiz

E-Posta Listemize Kayıt Olun

Aşağıdaki formu kullanarak e-posta adresinizi sistemimize kayıt edin, gelişmelerden haberdar olun.

Süreli Yayınlarımız

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

İndir

Çevirimiçi Broşürümüzü İndirmek İçin TIKLAYIN!

Raporumuzu İndirmek İçin TIKLAYIN!

Bilanço ve Gelir Tablosunu İndirmek İçin TIKLAYIN!