Bize Ulaşın :

+90 (216) 495 29 65

Haberler

TCDD Taşımacılık A.Ş. – DTD Toplantısı Gerçekleşti

DTD, sektördeki gelişmeleri, yaşananları değerlendirmek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere TCDD Taşımacılık A.Ş’den bir toplantı talebinde bulunmuştur.
TCDD Taşımacılık A.Ş. bu talep üzerine DTD Yönetim Kurulu’nu 11 Nisan 2017 tarihinde davet ederek bir toplantı düzenlemiştir. TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın Veysi Kurt’un başkanlık ettiği toplantıya, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras, Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy, Araç Bakım Daire Başkanı Mehmet Bayraktutar, çalışma arkadaşları ve DTD Yönetim Kurulu Üyeleri katılmıştır.
TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras DTD’ye bir sunum yaparak, genel durum ve çalışmalar hakkında bilgi vermiştir. DTD Yönetim Kurulu da görüş ve önerilerini içeren bir sunum gerçekleştirmiştir.
Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Olumlu ve verimli bir toplantı ardından bu tip toplantıların bundan sonraki süreçte de düzenli bir şekilde devam ettirilmesine karar verilmiştir.
DTD olarak TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye bu verimli toplantıyı organize ettiği için teşekkür ederiz.

DUYURU

İlgililerin dikkatine; 19 Haziran 2019 Çarşamba

Firmamız Greenbrier(Rayvag) olarak ülkemiz demiryolu taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı Payas/İskenderun, Malatya, Kayseri ve Divriği/Sivas'ta Mobil servis hizmeti vermeye başlamışlardır. Hizmetlerimiz üç şekilde verilmektedir.
1-Vagon sahibi firma vagonu hakkında bilgi verir. Yapılacak tamirin şeklini de belirlemiş ise; Firmamızdan fiyat ister ve karşılıklı mutabakatla arıza giderilerek fatura edilir.
2-Vagon sahibi firma vagonları ile ilgili bilgileri verir, firmamız yıllık olarak vagonların bütün ihtiyaçlarını karşılayarak hizmet verir. Karşılıklı şartları belirleyerek fiyatlama mutabakatı ile aylık fatura edilerek ödeme talep edilir.
3-Mobil ekiplerimizin konuşlandığı istasyonlardan geçen müşteriye ait vagonların tamamı her geçişinde arıza, sarf ve durum tespiti amaçlı kontrol edilir, bir gün sonra müşteriye rapor edilir. Bu hizmet için vagon başı cüzi bir bedel aylık olarak talep edilir. Şayet arıza tespit edilirse anında müşterinin ECM ve yetkilisine haber verilir. Arıza hakkında detaylı bilgi verilir, tamirin yapılma şekli belirlendikten sonra müşteriye daha önce belirtilen yedek parça ve işçilik ücreti üzerinden tamir gerçekleştirilir.
Bilgilerinize sunarız.

Üyelerimiz

E-Posta Listemize Kayıt Olun

Aşağıdaki formu kullanarak e-posta adresinizi sistemimize kayıt edin, gelişmelerden haberdar olun.

Süreli Yayınlarımız

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

İndir

Çevirimiçi Broşürümüzü İndirmek İçin TIKLAYIN!

Raporumuzu İndirmek İçin TIKLAYIN!

Bilanço ve Gelir Tablosunu İndirmek İçin TIKLAYIN!