Bize Ulaşın :

+90 (216) 495 29 65

Haberler

İstanbul Lojistik Sektörü Analizi Projesi Çalıştayı yapıldı

MÜSİAD, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen İstanbul Lojistik Sektörü Analizi Projesi ilk Çalıştayı, 10 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirildi.
“İstanbul Lojistik Sektör Analizi” projesi ile İstanbul lojistik altyapısının, şehrin yerleşim, çevre ve trafiği açısından en rasyonel biçimde düzenlenmesi, orta-uzun vadede ortaya çıkacak talebi de karşılayacak biçimde planlanması hedeflemektedir. 
Çalıştayın açılış konuşmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Adil Karaismailoğlu ve MÜSİAD Lojistik Kurul Başkanı Emin Taha tarafından yapıldı.
Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Lojistik Sektöründe hizmet sunan ve hizmet alan toplam 500 işletme arasında yapılan anket sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Ardından Çalıştaya katılan Üniversiteler, STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları), Sektör Temsilcileri ve Kamu Kurumları temsilcilerinden oluşan katılımcılar ile, İstanbul Lojistik Sektörü için SWOT Analizi çalışması yapıldı.
DTD’yi temsilen “İstanbul Lojistik Sektör Analizi Projesi Çalıştayı”na Yük Akışları konusunda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Öz, Finansman konusunda Dinçer Akıncıgil, Mekansal Planlama konusunda Genel Müdür Yaşar Rota, Sürdürülebilirlik ve Yönetişim konusunda da Genel Müdür Yardımcısı Nükhet Işıkoğlu katıldı. 

DUYURU

İlgililerin dikkatine; 19 Haziran 2019 Çarşamba

Firmamız Greenbrier(Rayvag) olarak ülkemiz demiryolu taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı Payas/İskenderun, Malatya, Kayseri ve Divriği/Sivas'ta Mobil servis hizmeti vermeye başlamışlardır. Hizmetlerimiz üç şekilde verilmektedir.
1-Vagon sahibi firma vagonu hakkında bilgi verir. Yapılacak tamirin şeklini de belirlemiş ise; Firmamızdan fiyat ister ve karşılıklı mutabakatla arıza giderilerek fatura edilir.
2-Vagon sahibi firma vagonları ile ilgili bilgileri verir, firmamız yıllık olarak vagonların bütün ihtiyaçlarını karşılayarak hizmet verir. Karşılıklı şartları belirleyerek fiyatlama mutabakatı ile aylık fatura edilerek ödeme talep edilir.
3-Mobil ekiplerimizin konuşlandığı istasyonlardan geçen müşteriye ait vagonların tamamı her geçişinde arıza, sarf ve durum tespiti amaçlı kontrol edilir, bir gün sonra müşteriye rapor edilir. Bu hizmet için vagon başı cüzi bir bedel aylık olarak talep edilir. Şayet arıza tespit edilirse anında müşterinin ECM ve yetkilisine haber verilir. Arıza hakkında detaylı bilgi verilir, tamirin yapılma şekli belirlendikten sonra müşteriye daha önce belirtilen yedek parça ve işçilik ücreti üzerinden tamir gerçekleştirilir.
Bilgilerinize sunarız.

Üyelerimiz

E-Posta Listemize Kayıt Olun

Aşağıdaki formu kullanarak e-posta adresinizi sistemimize kayıt edin, gelişmelerden haberdar olun.

Süreli Yayınlarımız

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

Demiryolu Dergisi Son Sayısı Çıktı!

İndir

Çevirimiçi Broşürümüzü İndirmek İçin TIKLAYIN!

Raporumuzu İndirmek İçin TIKLAYIN!

Bilanço ve Gelir Tablosunu İndirmek İçin TIKLAYIN!